living social

Home | Kopshtaria | Enciklopedia e luleve | Tulipani, lulja e dashurisë

Tulipani, lulja e dashurisë

Font size: Decrease font Enlarge font
Tulipani, lulja e dashurisë

Tulipani, lulja kombëtare e Hollandës, është simbol i deklarimit të dashurisë dhe lule që çel në pranverë.

Kjo lule ka me mijëra varietete, nëpërmjet të cilave ajo plotëson koloret e shumta të ngjyrave. Si lule e prerë ajo formon buqeta të mrekullueshme të vlerësuara nga gjithkush që i merr.
Kjo lule e ka origjinën nga rajoni i Himalajeve dhe më pas u bë popullore në Lindjen e Mesme. Ashtu si modelet e flokëve në vendet Lindore edhe lulet mund të marrin një numër të konsiderueshem ngjyrash.
Çdo tulipan i dhuruar përçon një mesazh dashurie. Por jini të kujdesshëm në zgjedhjen e ngjyrës së tulipanëve që do të dhuroni. Një tulipan i verdhë simbolizon një dashuri të pamundur, ndërsa një tulipan i kuq është shenjë e një pasioni të çmendur dhe mund të kuptohet si një deklaratë e dashurisë. Nëse ngjyra e zgjedhur është e rrallë, kjo do të thotë se ju jeni të gatshëm për të gjithçka për personin e dashur.

Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (0 u postua)

total: | shfaq:

Postoni komentin tuaj

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

  • Dergo me email Dergo me email
  • Printo artikullin Printo artikullin
  • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

1.00