living social

Home | Kopshtaria | Keshilla per kopshtarine | Si të mbjellim lule në vazo qelqi

Si të mbjellim lule në vazo qelqi

Font size: Decrease font Enlarge font
Si të mbjellim lule në vazo qelqi

Është e thjeshtë të mbjellësh bimë terreni për të hijeshuar tavolinën e zyrës, atë të kuzhinës apo ambientet e dhomës etj.

 Materialet që ju nevojiten janë;

 • Vazo qelqi
 • Qymyr druri
 • Një tas dhe ose pleh
 • Doreza
 • Bimën ose lulen 
 • Myshk 
 • Kanë me ujë
 • Mistri

Ndërtoni bazën. Merrni qymyrin e drurit dhe shtroni një shtresë rreth 2 cm. Qymyri që ju ngeli përziejeni së bashku me dheun, vishni doreza ose përziejeni me një mistri.

Shtresa e dytë. Hidhni shtresën e dytë me përzierjen që sapo bëtë. Shtrojeni dhe zgjesheni mirë që të mos ketë hapësira në vazo.

Vendos bimë ose lulen. Hiqeni me kujdes bimën tuaj nga vazoja fillestare dhe pozicionojeni mirë në vazon e re.

Ngjisheni mirë bimën. Ngjeshin mirë plehun dhe bimën në vazo duke eliminuar hapësirat bosh që mund të kenë ngelur.

Poziciononi myshkun. Me dorezat e veshura poziciononi myshkun në sipërfaqe të dheut dhe përreth lules, duke i dhënë bimës një pamje natyrale.

Ujitja. Ne fund,ujiteni lulen dhe vendoseni vazon në një ambient të thatë dhe në temperaturën e dhomës. Ujitja dhe temperatura varet sipas bimës ose lules që keni përzgjedhur.

 

 

 

Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (1 u postua)

avatar
kritikuesja 22/02/2014
tani po ai uji qe i ke shtire lules ku shkon apo rri aty se ne nje vazo te zakonshme uji qe ujitim lulen del nga brimat e vazos po vazoja prej qelqi ka brima
ja keni bere ndonjehere kete pyetje vetes??
total: 1 | shfaq: 1 - 1

Postoni komentin tuaj

 • Bold
 • Italic
 • Underline
 • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

 • Dergo me email Dergo me email
 • Printo artikullin Printo artikullin
 • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

5.00