living social

Home | Kuzhina | Embelsira | Tortë me portokall dhe çokollatë

Tortë me portokall dhe çokollatë

Font size: Decrease font Enlarge font
Tortë me portokall dhe çokollatë

Ëmbëlsirë diabetikësh për festa

Përbërësit për një tortë prej rreth 800 gr, e ndashme në 12 porcione :

Miell
isomalt (ëmbëlsues i ngjashëm me sheqerin) 200 gr
qumësht pa yndyrë 200 ml
lënga portokalli të shtrydhur 100ml
kakao pa sheqer 50gr
sheqer diabetikësh 30gr
margarinë vegjetale 70gr
maja artificiale 15 gr
vezë 1
lëkurë portokalli e grirë

Përgatitja :

Lëreni margarinën të zbutët në temperaturën e ambientit, rriheni me një rrahës me isomaltin, sheqerin diabetik dhe vezën. Shtoni lëkurën e grirë të portokallit dhe qumështin: menjëherë edhe miellin e kaluar në setë me majanë dhe kakaon. Në fund shtoni lëngun e portokallit. Përzini të gjitha me shume përkujdesje derisa brumi të bëhet homogjen dhe pastaj hidheni në formën e lyer me margarinë e miell. Piqeni për 40 min në furrë me 180°.

Për çdo porcion:

Kalori 191
glucide 34 gr
proteina 7 gr
yndyrna 7.5gr

Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (5 u postua)

avatar
Kajol 23/12/2012
Geez, that's unebilevlabe. Kudos and such.
avatar
Arun 23/12/2012
I was drawn by the hnoetsy of what you write
Reply Thumbs Up Thumbs Down
-1
Raporto si te papershtatshem
avatar
xibirtfis 24/12/2012
7ZtbeX <a href="http://otfwohtfosbc.com/">otfwohtfosbc</a>
avatar
cejywc 26/12/2012
WiTzzQ , gxozbpxxvyfe, [link=http://yfghxkpposlu.com/]yfghxkpposlu[/link], http://fvsrrcqgqwpc.com/
avatar
iighcsthsui 27/12/2012
geqVSo , nhkwgqvxysjh, [link=http://lmbqlcypzmpv.com/]lmbqlcypzmpv[/link], http://wkxlhubkjmas.com/
total: 5 | shfaq: 1 - 5

Postoni komentin tuaj

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

  • Dergo me email Dergo me email
  • Printo artikullin Printo artikullin
  • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

1.50