living social

Selino

Font size: Decrease font Enlarge font
Selino

Selino, me origjinë nga zona e Mesdheut si bimë mjekësore që në periudhën e Omerit, është një specie barishtore që bën pjesë në familjen e Apiacea-ve.

Varieteti më i përdorshëm në kuzhinë është “selino e bregdetit”, së cilës i përdoren degët me fletë të gjata e të mbushura.


Selino e ka origjinën nga zonat me lagështi dhe e ka të vështirë t’i përshtatet klimës së thatë.


Selino përbëhet nga sedanina, një substancë aromatike, që i jep selinos aromën e saj karakteristike.


Selino mund të përdoret e gjallë, e zjerë për t’i dhënë aromë supës apo lëngut ose e skuqur sëbashku me karotat dhe qepën në fërgesën klasike all’italiana.


Selino përmban shumë pak kalori dhe është e pasur me vitamina A dhe C, të cilat pjesërisht shkatërrohen gjatë gatimit.

Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (2 u postua)

avatar
Saddam 13/06/2013
This could not psosilby have been more helpful!
avatar
hpwpar 15/06/2013
X7xu87 , grjbaxsgjzxo, [link=http://zetechirusbj.com/]zetechirusbj[/link], http://dvpygnhrkvpu.com/
total: 2 | shfaq: 1 - 2

Postoni komentin tuaj

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

  • Dergo me email Dergo me email
  • Printo artikullin Printo artikullin
  • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

5.00