living social

Home | Te jetuarit mire | Bukuria | Kujdesi per trupin | Si t’i parandaloni varicet

Si t’i parandaloni varicet

Font size: Decrease font Enlarge font
Si t’i parandaloni varicet

Varicet janë rezultat i qarkullimit të dobët të gjakut. Ato janë të shëmtuara dhe prekin përgjithësisht femrat.

 

Si t’i parandaloni dhe trajtoni ato? 

Varicet janë të dukshme në sipërfaqe të lëkurës. Ato ndodhen kryesisht tek këmbët ose kofshët dhe nuk janë shumë estetike. 

Faktorët që favorizojnë shfaqjen e tyre janë trashëgimia, obeziteti, ndryshimet hormonale. Varicet prekin më shumë gratë që qëndrojnë për orë të gjata më këmbë si shitëset ose kamarieret.

Metoda më e fundit për të kuruar varicet është ajo me lazer endovenoz: Procedura zgjat një orë dhe kryhet nën anestezi (lokale ose të përgjithshme). Për të parandaluar venat me varicet dhe për të vonuar shfaqjen e tyre, është më mirë të kesh një mënyrë jetese të shëndetshme:  ushqim i ekuilibruar dhe aktivitet fizik. Ecja është e shkëlqyer për t'i luftuar.

Këshilla: Shmangni çdo gjë që favorizon shfaqjen e variceve si: ekspozimi në diell, sauna, banja të nxehta.

 

 

 

 

 

 

Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (0 u postua)

total: | shfaq:

Postoni komentin tuaj

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

  • Dergo me email Dergo me email
  • Printo artikullin Printo artikullin
  • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

5.00