living social

Home | Te jetuarit mire | Shendeti | Probleme te perditshme | Trajtimi i dhimbjeve të shpinës në kushte shtëpie

Trajtimi i dhimbjeve të shpinës në kushte shtëpie

Font size: Decrease font Enlarge font
Trajtimi i dhimbjeve të shpinës në kushte shtëpie

Dhimbje akute të shpinës shpesh mund të trajtohen me sukses me mjekime në kushte shtëpie.

Para se të shkoni tek mjeku, përdorini këto trajtime në shtëpi:

 • Aplikoni akull dhe diçka të nxehtë duke i alternuar 
 • Përdorni disa bimë me veti anti-inflamatore të tilla si shelgu, pjepri, hithra.
 • Bëni banjo me ujë të nxehtë. Gratë që janë shtatzëna duhet të shmangin ekspozimin ndaj temperaturave të nxehta sepse ngritja e temperaturës së trupit mbi 100 gradë mund të çojë në komplikacione të lindjes.
 • Flini gjumë mjaftueshëm (të paktën 7 orë), kjo do t’iu ndihmojë të çlodhni muskujt e lënduar.
 • Bëni një masazh  
 • Përdorni meditimin dhe jogën për të çlodhur muskujt


Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (0 u postua)

total: | shfaq:

Postoni komentin tuaj

 • Bold
 • Italic
 • Underline
 • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

 • Dergo me email Dergo me email
 • Printo artikullin Printo artikullin
 • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

3.67