living social

Home | Te jetuarit mire | Shendeti | Ushqimi i ekuilibruar | Ku gjendet vitaminë A?

Ku gjendet vitaminë A?

Font size: Decrease font Enlarge font
Ku gjendet vitaminë A?

Vitamina A është e pranishme vetëm tek prodhimet me origjinë shtazore.

Disa prej derivateve të saj si provitaminat dhe karatenoidet gjenden kryesisht në fruta dhe perime të caktuara.
Këshilla:
•    Evitoni marrjen e suplementeve me vitaminë A për një kohë të gjatë.
•    Marrjen e suplementeve me vitaminë A tek njerëzit që jetojnë në vendet në zhvillim duke qenë se mundëson parandalimin e sëmundjeve.
•    Rekomandohet që gratë shtatzëna të mos marrin suplemente me vitaminë A për shkak të keqformimit  të fetusit.


Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (0 u postua)

total: | shfaq:

Postoni komentin tuaj

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

  • Dergo me email Dergo me email
  • Printo artikullin Printo artikullin
  • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

0