living social

Home | Kuzhina | Kuzhina mesdhetare | Sallatat | Sallatë dimri me finok dhe portokaj sicilianë

Sallatë dimri me finok dhe portokaj sicilianë

Font size: Decrease font Enlarge font
Sallatë dimri me finok dhe portokaj sicilianë

Përbërësit për katër persona:

 • 3 finokë,
 • 3 portokaj,
 •  30 g rrush të thatë,
 • 60 g stika pishe,
 • 1 lugë gjelle fara kungulli, 
 • 1 lugë gjelle uthull molle,
 •  5 lugë vaj ulliri i cilësisë së parë, 
 • kripë dhe piper sipas dëshirës.

Përgatitja: 

Vendosni rrushin e thatë në një tas me pak ujë të nxehtë për rreth 10 minuta. Pastroni finokët duke iu hequr bishtat dhe fletët e para që janë edhe më të ashpra.  Pritini në mënyrë të imët dhe vendosini në një tas sallate. Shtrydhni një nga tre portokajtë dhe vendoseni mënjanë lëngun e tyre. Pastroni pjesën e mbetur të portokajve duke iu hequr me një thikë gjithë pjesën e bardhë, pritini imët edhe ato dhe bashkojini me finokët. Shtrydhni rrushin dhe shtojani pjesës tjetër të përbërjes, po ashtu shtoni edhe farat e kungullit. Përziejini mirë të gjitha bashkë. Në një tigan që nuk ngjit, skuqni pak stikat e pishës dhe kur ato të jenë zbutur, shtojani sallatës. 

Në një blender hidhni 5-6 g kripë, lëngun e portokallit që keni vënë mënjanë më parë, 5 lugët e vajit të ullirit, uthullën e mollës, përziejini mirë së bashku duke u siguruar që salca të dalë e bukur dhe kremoze; më pas hidheni mbi sallatë dhe përziejeni edhe një herë mirë të gjithë para se ta shërbeni.

Me se mund ta shoqëroni: 

 •  Verë e bardhë aromatike
 • Rajoni: Sicili

Kjo verë është shumë e këshillueshme sepse karakterizohet nga shija e ëmbël, e freskët dhe intensive e mollës.

Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (0 u postua)

total: | shfaq:

Postoni komentin tuaj

 • Bold
 • Italic
 • Underline
 • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

 • Dergo me email Dergo me email
 • Printo artikullin Printo artikullin
 • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

0