living social

Home | Te jetuarit mire | Bukuria | Floket | Si të lyejmë flokët me metoda natyrale

Si të lyejmë flokët me metoda natyrale

Font size: Decrease font Enlarge font
Si të lyejmë flokët me metoda natyrale

Lyerja e flokëve është një aktivitet të cilit i përkushtohet 50% e grave.

 Shpesh nuk është e nevojshme, por e bëjmë duke marrë shembull nga shoqet, për t’u dukur ndryshe, ose thjesht për të eksperimentuar. Problemi? Pothuajse të gjitha bojërat në shitje, si dhe ato të përdorura nga parukierët, përmbajnë shumë elementë kimikë, që me kalimin e kohës dëmtojnë dhe hollojnë flokët.
Pra, duhet të heqim dorë nga bojërat e flokëve? Absolutisht jo, natyra na ofron një numër zgjidhjesh për të errësuar, çelur apo ngjyrosur flokët me përbërës 100% bimorë dhe jo të dëmshëm për shëndetin e flokëve tanë. Ja disa prej tyre:
1.    Kënaja është një produkt pluhur, i gjindshëm në disa nuanca ngjyrash dhe e thjeshtë për t’u gjetur në dyqanet e specializuara. Për ta përdorur, mjafton të zgjedhim nuancën që dëshirojmë dhe ta përziejmë me ujë të valuar derisa të bëhet një krem i trashë. Mbas kësaj mund ta aplikojmë mbi gjithë gjatësinë e flokëve, duke e lënë të veprojë për dy orë. Mjafton më pas ta shpëlajmë kokën. Kënaja është 100 % natyrale dhe garanton një ngjyrë ideale, sidomos për flokët e kuq.
2.    Kamomili. Nëse dëshironi të çelni ngjyrën e flokëve, aplikoni një maskë për flokët me kamomil apo limon, duke shpërndarë përbërjen në mënyrë uniforme në të gjithë gjatësisë e flokëve. Lërini të veprojë për gjysmë ore dhe shpëlajini flokët më ujë të bollshëm. Sipas nuancës që dëshironi, zgjasni kohën e mbajtjes në kokë. Rezultati? Flokë më të hapur dhe me më shumë shkëlqim, 100 % natyrale.
3.    Sherbela dhe rozmarina. Për të errësuar flokët dhe për të pasuruar flokët gështenjë apo në ngjyrë të zezë, zieni ½ filxhan sherbelë të thatë dhe ½ rozmarinë në dy filxhanë ujë për 30 minuta. Hiqini nga zjarri dhe lërini për 2-3 orë. Shpërndajeni në të gjithë kokën dhe gjatësinë e flokëve, duke e mbajtur derisa të thahet. Kujdes, mos i shpëlani flokët, vetëm thajini. Për flokë sa më të errët, dyfishoni apo trefishoni recetën.

Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (5 u postua)

avatar
besim 18/07/2013
me falni per te erresuar floket me ngjyr te zez ku muj me gje shebel edhe edhe rozmarin a ka ne kosov dhe nuk pe koptoj qka kjo sherbel Ntm flm per mirkuptim
avatar
Toni 22/07/2013
Po ka sherbela ne librarin DAVETI ISLAM ne prishtin te bregu i diellit.
avatar
suzana 15/05/2014
po per ti lye floket e zeza
avatar
suzana 15/05/2014
po me i lye floket zi
avatar
05/08/2014
floket me sherbel dhe rozmarin per sa koh maximumi te mbajne ngjyren, faleminderit
total: 4 | shfaq: 1 - 4

Postoni komentin tuaj

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

  • Dergo me email Dergo me email
  • Printo artikullin Printo artikullin
  • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

3.50