Perimet

Ja çfarë përfiton organizmi i njeriut nga 100 gram spinaq

+

spuncv

Sipas një studimi të fundit, spinaqi na ndihmon për të qenë më të përqëndruar dhe përmirëson reflekset tona. Për shkak të përmbajtjes të lartë te kaliumit, spinaq rekomandohet për personat që vuajnë nga hipertensioni për të ulur presionin ose për ta mbajtur atë nën kontroll. Gjithashtu është një burim i mire i vitaminës K, mineralet e ndryshme dhe fibrat kontribuojne në funksionimin normal të zorrëve, ndërsa vitamina C ndihmon në formimin e kolagjenit dhe përmirësimin e strukturës së lëkurës.
Ju mund ta konsumoni spinaqin të gatuar ose të papërpunuara, për shembull në sallatë. Mos harroni se spinaqi është një përbërës i përshtatshëm për pije të shëndetshme, të tilla si smoothies, lëngje në kombinim me fruta ose perime të tjera.
Në 100 gram spinaq të papërpunuara organizmi ynë përfiton 2.9 mg hekur, 530 mg kalium, 78 mg kalcium, 60 mg magnez dhe 62 mg fosfor.
Spinaqi gjithashtu përmban bakër, zink, vitaminë A dhe vitaminë C si dhe minerale të vlefshme për shëndetin.. Këto vitamina mbrojne trupin nga plakja dhe janë të dobishme për lëkurën dhe sytë.