Guidë për shëndetin

5 gjërat çudibërëse që i ndodhin trupit të njeriut nëse hani 4 bajame në ditë/Fotogaleri

+

bajmond

Frutat e thata janë një prej atyre mëkateve të ëmbla që nëse do të na jepej mundësia do t'i hanim pothuaj gjatë gjithë kohës pa u penduar fare. Të pasura me shumë vlera ushqyese si acideyndyrore Omega-3, vitamina, minerale, zink, vitanima E dhe B, magnez, mangan, bakër, antioksidantë etj, ato janë një aleat i shkëlqyer për organizmin. Por, nuk duhet ta teproni, mjaftojnë 4 kokrra në ditë dhe organizmi juaj do të përballet me ndryshime të menjëhershme.

bajkol

Konsumi i katër bajameve në ditë ul nivelin e lartë të kolesterolit, njohur ndryshe si kolesterioli i keq dhe ndihmon në mirëfunksionimin e sistemit të qarkullimit të gjakut.

bajflok

Bajamet përmbajnë shumë vitamina dhe minerale që ndihmojnë rritjen e flokëve, parandalojnë rritjen dhe këputjen e tyre, si dhe forcojnë folikulat:magnzei dhe zinku stimulojnë rritjen e shëndetshme të tyre, vitamina E forcon rrënjët dhe majat e flokëve, kurse kompleksi i vitaminës B u jep shkëlqimin e humbur.