Aktualitet

Si qëndron e vërteta pas dorëheqjes së mjekësve të urgjencës në QSUT,ja arsyet e këtij vendimi

+

reqerqe

Zv/Ministrja Mira Rakacolli ka nisur sot nje takim urgjent me mjeket e Urgjences se QSUT, pasi ne media doli lajmi qe 8 mjeke te Urgjences ishin larguar nga detyra dhe i kishin nisur edhe nje leter ministres Ogerta Manastirliu, kryeministrit Rama.
QSUT: E pavërtetë Me ane te nje letre plot ankesa dhe pamundesi kushtesh pune, drejtuar presidentit, kryeministrit dhe ministres se Shendetesise, mjekët e Urgjencës në Qendrën Spitalore Universitare në Tiranë deklarojne se terhiqen nga pozicioni i punes.
Letra është firmosur nga të gjithë mjekët e Urgjencës në QSUT të cilët shprehen se nuk kanë kushte pune dhe staf mjekësor, ndërsa ka mbingarkesë me të sëmurë të shtruar.
“Tërhiqemi nga pozicioni i punës. Nuk ka kushte pune për stafin mjekësor dhe ka mbingarkesë me të sëmurë të shtruar Ka mungesë vendesh në pavianët e tjera dhe Shërbimet e tjera nuk zbatojnë urdhrat. Po paralajmërojmë sipas kodit të punës 30 ditë përpara”- thuhet ndër të tjera në letër mjekët e Urgjencës së QSUT, raporton BW. Por burime nga QSUT, thane per “Panorama” se: “Lajmi që qarkullon për dhënien e dorëheqjes nga mjeket e Urgjencës në QUST nuk është i vërtetë. Megjithatë ne do të kemi një qëndrim zyrtar gjatë orëve në vazhdim”.

letra e doreheqjes