Kuriozitete

Hisoria e 92-vjeçares që po ndjek tani shkollën fillore ''Ëndrrat nuk kanë moshë, kam kohë për gjithçka"

+

lilnigga

Në qoftë se mendoni se ëndrrat kanë moshë, me siguri nuk keni dëgjuar të flitet a lexuar gjësend për gjyshen simpatike Güllü Saraç, e cila prej disa ditësh po realizon ëndrrën e saj të fëmijësirë, që është të mësojë të shkruajë dhe të lexojë. Gruaja 92-vjeçare nga nga verilindja e Turqisë është një nga tetë gratë të cilat po ndjekin kursin e shkrim-leximit në provincën Sinop, buzë Detit të Zi. Saraç është më e moshuara e grupit, por më e përkushtuara në mësime. 

nonninabukuroshe 

 “Për disa vjet fëmijët e mi provuan të më mësonin shkrim-lexim, por nuk ia dolën dot mbanë. Më pëlqen fakti që kursi po mbahet në shkollë, sepse gjithmonë kam patur dëshirë të ulem në bankat e shkollës”,- thotë ajo në një intervistë për agjencinë e lajmeve turke  ''Anadolu Agency''. Gjyshja simpatike, e cila po merr mësime çdo fundjavë në shkollën ''Gazi", thotë se për një kohë të shkurtër ajo ka mësuar të shkruajë, por shpreson që me ndihmën e mësuesve të aftësohet akoma dhe më shumë pasi ka një dëshirë të madhe të shkruajë një listë me emrat e fëmijëve, nipërve dhe mbesave të saj.