Kuriozitete

Përse të gjitha princeshat vishen me të kaltër, ja mesazhi i fortë që përcjell Disney

+

princesr

Të gjitha vajzat janë rritur me princesha e Disney ! Bela , Hirushja, Jasmine Ariel e të gjitha të tjera ishin heroinat e admiruara nga miliona vajza të vogla nëpër botë. Veç të qenurit princesha, bukuroshet e kartonave kane dhe një gjë tjetër të përbashkët: Ato vishen me blu.
Në një intervistë për Elle.com dizejnatori i filmave të animuar për Disney, Christopher Kane ka pranuar se kjo zgjedhje nuk është rastësore.
Fuqizimi i femrës është arsyeja. femra është arsyeja. Kjo ngjyrë u shton një grimë pushteti karakterit të princeshave në një mënyrë tejet delikate.
Nuancat e forta nuk janë vetëm për djemtë dhe këtë gjë duan të përcjellin animatorët e Disney përmes detajeve në dukje të parëndësishme.
Një tjetër arsye pse bluja është ngjyra e preferuar e princeshave është sepse ajo është ngjyra e qiellit e na kujton se në këtë botë ka shpresë e optimizëm. Ky është shembulli i duhur që duhet të pëcjellin princeshat imagjinare tek ato princesha të vogla në jetën reale.