living social

Home | Kopshtaria | News | Karafili dhe domethënia e tij

Karafili dhe domethënia e tij

Font size: Decrease font Enlarge font
Karafili dhe domethënia e tij

"Eja, më ndiq mua, nisemi se bashku’’

Në gjuhën e luleve, karafil është një lule plot kontraste dhe kontradikta. Nga njëra anë ai mbart simbolin e dashurisë kalorësiake dhe të guximshme. Karafili është një lule plot pozitivistet dhe që mund të kombinohet lehtë me lulet e tjera për shkak të ngjyrave të shumta që ka. 

Karafil i kuq të ngjall ndjenja të forta ndërsa karafil i bardhë paraqet pasionin e vërtetë.

Por nga ana tjetër, karafili ka edhe një reputacion të keq. Për disa njerëz, të tilla si aktorët, kjo lule mishëron mallkimin dhe sjell fat të keq.

Jashtë vendit, imazhi i tij është i lidhur me ngjarje të veçanta. Në Itali, për shembull, është përdorur tradicionalisht për të bërë kurora. Në Portugali, ai ishte një simbol politik i protestuesve kundër diktaturës në Caetano në vitin 1974, e njohur si "revolta e karafilave."

Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Subscribe to comments feed Komente (0 u postua)

total: | shfaq:

Postoni komentin tuaj

  • Bold
  • Italic
  • Underline
  • Quote

Ju lutem shkruani kodin qe shihni ne imazh:

Captcha

Log in

  • Dergo me email Dergo me email
  • Printo artikullin Printo artikullin
  • Vetem tekst Vetem tekst
Shperndaj ne : Post on Facebook Add to your del.icio.us Digg this story StumbleUpon Twitter

Taguar si:

Nuk ka tage per kete artikull

Votoni artikullin

1.00